نظرات و پیشنهادات نقشه سایتپرسش های متداولEnglish

 

  معرفی  منطقه ویژه اقتصادی سرخس

منطقه ويژه اقتصادي سرخس طبق تصويب نامه شماره 40102/ت 16466 ک مورخه 26/1/1375 شورايعالي مناطق آزاد به وسعت 5200 هکتار در نقطه صفر مرزي با کشور ترکمنستان و نزديک شهر سرخس تاسيس شد. سازمان مسئول اين منطقه نيز آستان قدس رضوي است.
اولويت فعاليت در منطقه ويژه اقتصادي سرخس ترانزيت کالا و انبارداري است.
اولويت بندي فعاليت هاي اقتصادي در منطقه به شرح ذيل مي باشد:
1-    ترازنيت کالا، انبارداري و صادرات مجدد
2-    خدمات فني ترابري
3-    خدمات تجاري
4-    خدمات توليدي صنعتي
5-    خدمات توريسم
6-    خدمات خرده فروشي
منطقه ويژه اقتصادي سرخس در ناحيه شمالي 80 و در ناحيه شرقي 84 کيلومتر با کشور ترکمنستان مرز مشترک دارد.
اين منطقه به راه آهن مشهد-سرخس-تجن با راه آهن ترانزيتي بندر عباس-بافق-يزد که با هدف تسهيل ترانزيت کالا از آسياي ميانه و افغانستان به خليج فارس ساخته شده متصل است.
فرودگاه بين المللي سرخس با طول باند 4000 متر و عرض 60 متر امکان ارتباط هوايي گسترده با منطقه را فراهم آورده است.

 

 

 

 منطقه‌ ويژه‌ اقتصادي‌ سرخس(سازمان‌ مسئول‌: آستان‌ قدس‌ رضوي )

در راستاي اهداف برنامه توسعه اقتصادي – اجتماعي و فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و نيز بسط و گسترش روابط اقتصادي و فرهنگي با كشور هاي همسايه ، كشور هاي اسلامي و سازمانهاي منطقه اي نظير سازمان همكاريهاي اقتصادي ( اكو) ، منطقه ويژه اقتصادي سرخس همزمان با واقعه مهم و تاريخي افتتاح راه آهن مشهد – سرخس – تجن با حضور رهبران و نمايندگان بيش از يكصد كشور جهان آغاز بكار كرد . همچنين بر اساس مصوبه سال 1375 هيات وزيران ، آستان قدس رضوي به عنوان سازمان مسئول منطقه تعيين گرديد. محدوده قانوني منطقه ويژه اقتصادي سرخس 5200 هكتار وسعت دارد
آستان قدس رضوي ، يكي از بزرگترين بنيادهاي عام المنفعه مذهبي جهان و بزرگترين و مهم ترين نهاد غير دولتي و عمومي ايران است كه در راستاي حفظ ، احياي موقوفات و ايفاي تعهدات براساس نيات واقفان و نياز هاي جامعه بويژه زائرين مرقد مطهر و منور حضرت امام رضا (ع ) امام هشتم شيعيان و با تاكيد برامور فرهنگي به عنوان اصلي ترين وظيفه خود، فعاليت مي نمايد .مديريت عالي اين مجموعه مقدس و مذهبي بر عهده آيت الله واعظ طبسي نماينده ولي فقيه در خراسان و توليت عظماي آستان قدس رضوي مي باشد كه در سايه مديريت توانمند ايشان ، آستان قدس رضوي در سالهاي بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ، شاهد تحولات عظيم و چشمگيري در زمينه هاي گوناگون بوده و در دوران سازندگي كشور نقشي با اهميت ايفا نموده است .
آستان قدس رضوي داراي 15 مؤسسه فرهنگي – اجتماعي – و همچنين پنجاه شركت و مؤسسه اقتصادي است .

 

 

 

فعاليت هاي مجاز در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
• نگهداري اماني کالا
• تسريع و تسهيل در دستيابي به کالا، براي نزديک کردن صحنه فعاليت صاحبان کالا اعم از مواد اوليه ، ماشين آلات و ساير کالاهاي ساخته شده بامصرف کنندگان داخلي به منظور پشتيباني از توليد داخلي کشور.
• پردازش کالا يا ايجاد تغييرات در آن براي تحصيل ارزش افزوده با استفاده از امکانات بالقوه .
• فراهم نمودن تسهيلات لازم جهت دستيابي خريداران عمده داخلي به کالاهاي مورد نياز خود در اين مناطق، نزديک کردن بازارهاي تجاري منطقه اي و بسط و توسعه تجارت خارجي کشور.
• ايجاد عرصه فعاليت هاي تجاري منطقه اي با توجه به بازارهاي کشورهاي آسياي ميانه، قفقاز و ماوراء قفقاز.
• ارتباط با کشورهاي آسيايي و اروپايي و ساير نقاط و بهره برداري مفيد از اين بازارها با استفاده از تسهيلات ترانزيت داخلي و خارجي صادرات وصادرات مجدد.

• جذب سرمايه و امکانات داخلي و خارجي براي موارد فوق الذکر به منظور نيل به اهداف مورد نظر با رعايت قوانين و مقررات مربوط.
اين منطقه در منتهي اليه شمال شرق ايران در استان خراسان رضوی و در فاصله 165 كيلومتري شرق شهر مقـدس واقع شده است و از شمال وشمال شرق به كشور تركمنستان محدود مي باشد . ( به طول 10 61 شرقي و عرض 32 36 شمالي با ارتفاع 235 متري از سطح دريا )

مزییتهای منطقه ویژه اقتصادی سرخس:
-امكان اتصال به نقطه صفر مرزي کشور ترکمنستان
-اتصال به راه آهن مشهد – سرخس – تجن كه از داخل منطقه ويژه مي گذرد و موجب گرديده تا ارتباط ريلي كشورهاي آسياي مركزي با كشورهاي اروپايي برقرار گرد.

 

 

 

 

 فرود گاه بین المللی الماس سرخس :

- بهره مندي از فرودگاه بين المللي با ردهE 4 بنام فرودگاه بین المللی الماس سرخس
-وجود زمينه مناسب براي انجام معاملات حضوري و نقدي بين تجار ايراني ، آسياي مركزي ، و ساير كشورها .
-امكان استقرارواحدهاي توليدي صنعتي با هدف صادرات
-امكان خرده فروشي كالا به اتباع خارجي
- وجود منابع غني و انرژي
- همجواري با پالايشگاه شهيد هاشمي نژاد
- نزديكي با سد دوستي
- برخورداري از مجتمع سردخانه و سورتينگ با ظرفيت 4000 تن
- فراهم بودن زير ساختهاي حمل و نقل شامل بارانداز ، نگهداري و حمل و نقل كالا
-قرار داشتن در مسير جاده تاريخي ابريشم

 

 جاذبه های تاریخی و فرهنگی منطقه ویژه اقتصادی سرخس:

 شهرستان سرخس غلاوه بر استعدادهای با الفعل و با القوه اقتصادی از طبیعت بکر و زیبای و در عین حال جاذبه های گردشگری مناسبی برخوردار خواهد بود که به اختصار بخشی از این اماکن معرفی میگردد.

 

 غار مزدوران

 

غار مزدوران در 95 کیلومتری جاده مشهد – سرخس و در 3 کیلومتری مزدوران واقع است . دهانه غار در میان تخته سنگی رو به مشرق قرار دارد . عرض ورودی آن 2 متر و ارتفاع آن 5/2 متر است . این غار که از نظروسعت غار بزرگی محسوب می شود دارای 100 متر طول و کمتر از 30 متر عرض و 12 متر ارتفاع است ستون های استاگمیت متنوع اما در تعداد کم در این غار یافت می شود . درون غار خشک است و برای تهیه آب باید از چشمه بزرگی که در نزدیکی غار وجود دارد استفاده کرد . در نزدیکی مزدوران چشمه های آب گرم معدنی وجود دارد این غار که قدمت آن را تا هزاره دوم پیش از میلاد مسیح تخمین زده اند در ارتفاعات جاهک وشورلق واقع شده است .

 

دریاچه بزنگان

 

 

 

بزنگان دریاچه ای است طبیعی که در یک کیلومتری جاده روستایی بزنگان و 70 کیلومتری شهر سرخس واقع گردیده است . به اعتقاد پژوهشگران زمین شناس ساختار این دریاچه به دوران های دوم و سوم زمین شناسی می رسد و در اثر فعالیتهای تکنونیکی و عوامل کوهزایی شکل گرفته است. به طور کلی سطح آب در این دریاچه فضایی حدود 50 هکتار و عمق تقریبی 12 متر را اشغال نموده است . مقدار نمکهای موجود در دریاچه بزنگان زیاد بوده و به طور متوسط در طی سال نسبت به هشت هزار می باشد . این مکان به دلیل ویژگیهای خاص تنها زیستگاه طبیعی ماهی قزل آلا در استان خراسان رضوی بشمار می آید . امروزه جاذبه های دریاچه بزنگان از جمله ترنم جویبارها – آوای آبشارها – نغمه سرایی بلبلان – نسیم روح افزای دشتها از عوامل جلب گردشگران و دوستداران طبیعت به این منطقه است

 

سد دوستي

 

 

اين سازه عظيم در 75 كيلومتري جنوب سرخس و 180 كيلومتري جنوب شرقي شهر مشهد واقع گرديده است . ارتفاع اين سد 78 متراز پي ، طول تاج 655 متر و عرض آب 75 متر مي باشد. مقدار ذخيره آب در دريا چه سد با طول 6/37 كيلومتر و عرض 3/1 كيلومتر به طور تقريبي يك ميليارد و دويست و پنجاه ميليون متر مكعب و حجم مفيد 950 ميليون مترمكعب است . با احداث اين سد مناظر زيبا و جاذبه هاي طبيعي چشم نوازي در پيرامون آن ايجاد گرديده و علاوه بر آن تأمين آب كشاورزي بيش از 60 هزار هكتار زمينهاي مزروعي ، جلوگيري از جاري شدن سيلابهاي مخرب در حوزه رودخانه تجن را به دنبال دارد.

 

پل خاتون

 

 

 

 

در حال حاضر این پل نقطه مرزی بین ایران و ترکمنستان است که آثار و بقایای اطراف آن موید اهمیت این منطقه از گذشته های دور می باشد به نحوی که به شهادت متون محل این اثر جایگاه جنگلها و اتفاقات مهم تاریخی بوده است . پل خاتون بر روی هریرود ایجاد گردیده و بنایی مستحکم با طول 60 عرض 20/6 و ارتفاع 50/9 متر مشتمل بر پنج دهانه نا همگون با طاقهای گهوره ای و جناقی که کابد آن آجری است . برخی از محققان بنای پل را به خاتون خواهر گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری نسبت می دهند . با این وجود در متون تاریخی به جنگی بین یحیی کرابی از سربدارتن و طغاتیمور حاکم ایلخانی مازنداران در سال 754 هجری قمری در کنار این پل اشاره شده است .

 رباط شرف

کاروانسرا یا رباط شرف امروزه در فاصله 60 کیلومتری جنوب غربی سرخس قرار دارد و در گذشته یکی از مهمترین منزلگاهای را قدیم مرو باستان به نیشابور در جاده ابریشم بوده است . جغرافیا نویسان دوران اسلامی از این بنا به نام آبگینه به عنوان منزلی بین سرخس و مزدوران یاد نموده اند . این مکان درزمره کاخ رباطها بوده که با نقشه ای مستطیل شکل به طول 109 متر و عرض 63 متر در برگیرنده دو حیاط وسیع با فضاهای متعدد و کامل می باشد . کاروانسرای مذبور در معماری ایران جایگاه ویژه ای دارد از جمله رعایت دقیق و همه جانبه تناسبات و اصول معماری اصیل ایرانی , بکارگیری طرح های آجر چینی متنوع و بدیع در نمای ایوانها , طاقها , گنبدها و. . . این بنا را در ردیف ارزشمندترین رباطهای دوره سلجوقی قرار داده است . وجود چندین کتیبه در آن موید بنیان این بنا در اوایل سده ششم هجری و سال 508 هجری قمری است به احتمال فراوان بانی رباط شرف , شرف الدین علی قمب ملقب به وجیه الملک بوده است.

مشخصات تماس :

مديرعامل: آقاي محمد مهدی مروج الشریعه
مدير روابط‌ عمومي: آقاي سعید امیر احمدی
مستقیم : 2-7644961-0511
دفتر مشهد: بلوار خیام بین خیام 33 و 35 سازمان اقتصادی رضوی طبقه 4  
دفتر مدیرعامل:
تلفن: 6-7615065 ـ 0511 
نمابر: 7615067 ـ 0511
تلفن‌: 7 ـ 7615066ـ0511
تلفن روابط عمومی :5240021ـ0512
دفترمرکزی سرخس: سرخس‌
تلفن: 2 ـ 5240001 ـ 0512

پست الکترونیکی :
 info@Sarakhsfz.org
نشانی الکترونیکی : 
www.sarakhsfz.org