صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در مراسم روز ملی صادرات:
درخشش صادرکنندگان در جنگ اقتصادی

 

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در بیست و سومین مراسم روز ملی صادرات گفت: صادرکنندگان نمونه سال جاری در این شرایط جنگ اقتصادی، فشار حداکثری بی سابقه و طاقت فرسا خوش درخشیدند.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این مراسم با تأکید بر اینکه جهادگران حوزه تجارت خارجی تمام تلاش خود را برای نیل به اهداف تجارت خارجی به کار بسته اند، اظهار داشت: نامگذاری روز ملی صادرات دستاویزی برای ارتقای سطح فرهنگ عمومی کشور در این حوزه و توجه به ضرورتها و بایسته های آن است.

وی افزود: امسال تلاش شد تا فرایند انتخاب صادرکنندگان به صورت الکترونیکی برگزار شود. بر این اساس، بیش از ۳۰۰ متقاضی در بیش از ۷۰ گروه کالایی و خدماتی برای کسب عنوان صادرکننده نمونه به رقابت پرداختند که ۴۳ صادرکننده نمونه و ممتاز انتخاب شدند.

زادبوم گفت: از 44 صادر کننده نمونه امسال ۹ صادرکننده در حوزه کشاورزی و ۹ صادرکننده در حوزه خدمات و بقیه در حوزه صنعت و معدن بوده است.

وی رویکرد ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه تجارت ایران در سال جاری را توسعه صادرات به ۱۵ کشور همسایه برای رسیدن به یک جهش صادراتی عنوان کرد و گفت: امسال با تأکیدات وزیر صمت بر توجه به شرکت های صادراتی دانش بنیان، با کمک معاونت علمی و فناوری رییس جمهور صادرکنندگان نمونه شرکتهای دانش بنیان نیز شناسایی و تقدیر می شوند.

زادبوم صادرکنندگان نمونه را رزمندگان ویژه جنگ تحمیلی توصیف کرد و پشتیبانی از آنان را افتخار سازمان توسعه تجارت ایران دانست و افزود: در مراسم امسال به صادرکنندگان نمونه کارت ویژه اعطا می شود که امیدواریم دستگاه‌های ذیربط خدمات خود را به صورت ویژه به آنها ارائه کنند.

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه دو سوم صادرات کالاهای غیرنفتی با ارزش افزوده پایین بوده و برنامه ریزی برای صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا در دست انجام است‌، بیان کرد: علاوه بر 24 میلیارد دلار صادرات سال گذشته، ۱۰۰ میلیارد دلار ظرفیت صادراتی به کشورهای همسایه شناسایی شده است.

وی در پایان تأکید کرد که به ثمر رسیدن موافقتنامه های تجارت ترجیحی به خصوص در چارچوب موافقتنامه موقت اتحادیه اوراسیا، ظرفیت جدید صادراتی را برای کشور فراهم می کند.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/09/11  ساعت درج:١٦:٣٤  شماره خبر:٨٥٨٤  بازدید:1275

  نسخه چاپي


خروج