صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
ظرفیت 100 میلیارد دلاری ایران در صادرات به کشورهای همسایه

 

 

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر استان همدان، این استان را دارای قدمت چند صد ساله در تجارت و بازرگانی توصیف کرد و بر ظرفیت 100 میلیارد دلاری صادرات به کشورهای همسایه و توجه به سهم استان‌ها در رونق تولید و صادرات کشور تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این همایش با اشاره به اینکه برای تصاحب سبد وارداتی کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: سال گذشته ۲۴ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه داشتیم و امسال برای ارتقای این رقم به یکصد دلار عزم خود را جزم کرده ایم. 

وی وارد کردن ارز توسط صادرکنندگان را بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود: در شرایطی که صادرات و ارزآوری دشوار است توجه همگانی به سمت صادرات غیرنفتی است و باید در این حوزه همت بیشتری داشته باشیم.

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، با اشاره به اینکه ۷۰ درصد واردات کشورمان کالاهای واسطه ای است گفت: صادرات، خونی در شریان تجارت خارجی ما است و اگر صادرات و ارزآوری نباشد قادر به خرید کالاهای مورد نیاز صنایع نیستیم. 

زادبوم با تأکید بر حمایت دولت از بازرگانان افزود: کنترل های وارداتی و صادراتی اعمال شده در یکسال گذشته برای کشور ضروری بوده و این تصمیم‌ها اگرچه عاری از مشکلات نیست اما برای تنظیم وضعیت کشور ضروری است، تجار نیز باید رفتارهای انقلابی داشته و به قوانین و تصمیم های دولت احترام بگذارند. 

وی از تصمیم جدید این وزارتخانه برای بازگشت ارز به کشور گفت: به زودی تصمیم های خوبی توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت برای مدت زمان بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی در نظر گرفته می شود. 

معاون وزیر صمت و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب تحریم ها دایمی است و در این میان، انرژی و ظرفیت تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی به دولت دلگرمی می‌دهد. 

ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با تأکید بر برندسازی و یکپارچه سازی واحدهای تولیدی عنوان کرد: صنایع خرد و تولیدکننده های پراکنده را در صورت تجمیع و یکدست شدن حمایت می کنیم.

زادبوم در ادامۀ سفر خود به استان همدان، در جلسه‌ای با تولیدکنندگان مبلمان در تویسرکان و منطقه اشترمل، در جریان مشکلات صادرات مبلمان قرار گرفت و راهکارهای توسعۀ صادرات این محصولات به بحث و بررسی گذاشته شد.

گفتنی است، این مراسم با حضور استاندار همدان، رئیس نمایندگان استان، رئیس سازمان صمت و رئیس اتاق بازرگانی همدان به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1398/09/16  ساعت درج:١١:٢٦  شماره خبر:٨٥٩٥  بازدید:2139

  نسخه چاپي


خروج