صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
توسعه صنعتی صادراتگرا، ضرورتی انکار ناپذیر

 

سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی گفت: طی دهۀ اخیر، توسعه صنعتی کشور با مشکلات زیادی روبرو بوده است که بخشی از آن به علت تحریم‌های بی سابقه علیه جمهوری اسلامی ایران و بخش دیگر که به علت توجه زیاد به بخش اول مغفول مانده، ناشی از مشکلات ساختاری اقتصاد و صنعت کشور است .

  به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری با اشاره به موفقیت سایر کشورها در تمرکز سرمایه‌های محدود در صنایع استراتژیک، هدفگیری منتخب یا اولویت‌گذاری صنعتی را در شرایط کمیابی منابع و بازدهی متفاوت در صنایع مختلف را ضرورتی انکار ناپذیر دانست.

وی، ضمن بیان سابقۀ توسعه صنایع منبع محور در کشور که سال‌ها است توسعه آنها آغاز شده و در بازارهای داخلی و خارجی به فعالیت خود ادامه می دهند، معایب این صنایع را سرمایه بری و انرژی بری بالا عنوان کرد که علیرغم صادرات بالا، قادر به پاسخگویی به مشکلات فعلی کشور نیستند. این صنایع واجد اشتغال پایین و ارزش افزوده محدود بوده و عمدتاً بعد از پایان دوران جنگ تحمیلی و به علت وجود انرژی ارزان در کشور ؛ شاکله اصلی ساختار صنعتی کشور را تشکیل داده اند.

  قمری اظهار داشت: توجه به اشتغالزایی، ارزش افزوده و در نهایت صادرات شاخص‌های اصلی در انتخاب بخش‌های صنعتی منتخب است  و همکاری و هماهمنگی بخش‌های دولتی و خصوصی جهت پیشبرد فعالیت‌ها را می‌طلبد.

سرپرست دفتر توسعه خدمات بازرگانی گفت: برخی از سیاست‌های اجرایی طی دهه گذشته از جمله اعطای تسهیلات به منظور توسعه ظرفیت صنعتی، خدماتی و ایجاد اشتغال و توشیق واحدهای تولیدی به صادرات، انسجام در سیاستگذاری‌ها واقعیتی انکار ناپذیر است که ضرورت تکیه بر صنایع صادراتگرای واجد ارزش افزوده، هماهنگی بیشتر کلیه بخش‌های دولتی از جمله وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی ، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان برنامه و بودجه، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و... راهگشا خواهد بود.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/09/18  ساعت درج:١٦:٤١  شماره خبر:٨٥٩٩  بازدید:2085

  نسخه چاپي


خروج