صفحه اصلی > اخبار > اخبار  


 

 
با حضور حمید زادبوم، در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران بررسی شد:
چالش‌های صنعت نمایشگاهی در ایران

 

نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با حضور معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران به منظور بررسی موضوع برگزاري نمايشگاه‌هاي داخلي و خارجي برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمیدزادبوم در این نشست به محدودیت‌های بودجه‌ای در تخصیص مشوق‌های صادراتی اشاره کرد و اظهار داشت: سال گذشته 1300 میلیارد تومان برای مشوق‌های صادراتی تعیین شد که این رقم در سال جاری به 780 میلیارد تومان کاهش یافت و در مراحل بعد به 680 میلیارد تومان تعدیل شد. در نهایت چنین به نظر می‌رسد که از این رقم، مقداری جزئی قابل جذب است که شاید تنها در بخش برگزاری نمایشگاه‌ها اثرگذار باشد.

وی با تأکید بر اینکه سازمان توسعه تجارت ایران جهت برگزاری نمایشگاه‌های خارج از کشور برای شرکت‌هایی که دارای مجوز از این سازمان هستند، می‌تواند منابعی را اختصاص دهد، افزود: پاویون اختصاصی ایرانیان در نمایشگاه‌های خارج از کشور مشمول این کمک‌ها خواهند بود ضمن آنکه قرار است 2 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به بانک‌ها تخصیص یابد تا در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اقدامات انجام شده برای اکسپوی 2020 دبی گفت: انجام مقدمات حضور در این اکسپو به شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌ها سپرده شده است و در این مرحله، پاویون ایران طراحی شده و امور مرتبط به سرعت در حال انجام است.

زادبوم بیان کرد: بر اساس استراتژی این سازمان، اگر اتحادیه‌ای در برگزاری نمایشگاهی به شایستگی عمل کرده باشد، برگزاری نمایشگاه‌ها به آن اتحادیه واگذار شده است. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی شرکت نمایشگاه‌ها نتایج مثبتی نخواهد داشت، افزود: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به مسئولان ذیربط درخواست خروج این شرکت از فهرست شرکت‌های قابل واگذاری را مطرح کرده، چرا که این شرکت در شرایط کنونی، کمک حال دولت است.

معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران ضمن ارائۀ پیشنهاد جهت تشکیل جلسه‌ای با حضور مجریان و تشکل‌ها به منظور یافتن راهکار برای مسائل مطرح شده، گفت: حضور در نمایشگاه واردات چین برای ما بسیار حائز اهمیت است. بر این اساس لازم است، کمیتۀ سیاستگذاری با عضویت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، شرکت نمایشگاه‌ها و سازمان توسعه تجارت ایران ایجاد شود.

 

 

 تاریخ انتشار:1398/10/22  ساعت درج:٠٨:٤٦  شماره خبر:٨٦٦٧  بازدید:711

  نسخه چاپي


خروج