صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
به همت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد؛
نشست هماهنگی اعزام هیات تجاری و اقتصادی به ازبکستان

 

 

جلسه هماهنگی اعزام هیات تجاری و اقتصادی ایران به ازبکستان با حضور مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه تجارت ایران، نمایندۀ مرکز تجارت ایرانیان در تاشکند و فعالان اقتصادی و تجاری حوزه های مختلف برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، بهروز الفت، مدیر کل دفتر اروپا و آمریکا در تبیین هدف این نشست اظهار داشت: با توجه به نقش وزارت امور خارجه در بهبود روابط با کشورهای آسیای میانه، سفر ریاست جمهوری ایران به ازبکستان برنامه‌ریزی شده که در این سفر 10 سند مهم به امضا خواهد رسید و همچنین همایش بزرگ تجار ایران و ازبکستان و نمایشگاه اختصاصی ایران در ازبکستان برگزار می‌شود که هیاتی از تجار و فعالان اقتصادی ایران نیز به این رویداد‌ها اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به تغییرات کشور ازبکستان پس از تغییر ریاست جمهوری این کشور و رویکرد مثبت  نسبت به برقراری روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه، و از جمله ایران افزود: در فروردین ماه سال جاری و طی دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان اسناد خوبی مبادله شد و شاهد حضور فعال تجار و مقامات دو کشور در این رویداد بودیم و در مجموع فضای مناسبی برای توسعۀ روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور به وجود آمده است.

الفت گفت: طرح ایجاد مرکز تجاری ایران در ازبکستان از سال‌ها پیش دغدغۀ سازمان توسعه تجارت ایران بود که با پیگیری‌های به عمل آمده و مساعد شدن و فراهم شدن زمینه در کشور ازبکستان و در دی‌ماه سال گذشته مجوز احداث این مرکز تجاری صادر شد که می‌تواند پایگاه مناسبی برای فعالان اقتصادی و تجار باشد.

در ادامۀ این نشست، نمایندۀ مرکز تجارت ایرانیان در ازبکستان با تشریح حجم تجارت خارجی ازبکستان گفت: کالاهایی همچون محصولات پتروشیمی، محصولات مرتبط با صنعت ساختمان، محصولات کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی تقاضای زیادی در بازار ازبکستان دارد که ایران دارای ظرفیت تامین این اقلام و صادرات آن به کشور ازبکستان است.

وی با اشاره به مباحث مطرح شده در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان گفت: از مهم‌ترین موارد مطرح شده در این کمیسیون تسهیل در برقراری روابط بانکی بود که مقرر شد در آیندۀ نزدیک به مطلوب‌ترین شکل برقرار شود.

 نمایندۀ مرکز تجارت ایرانیان در ازبکستان همچنین گفت: مواردی چون سهولت در رفت و آمد، تجارت آزاد، اصلاح برخی تعرفه‌ها، صادرات خدمات فنی و مهندسی، افزایش سرمایه‌گذاری، ایجاد اتاق مشترک دو کشور، راه‌اندازی پروژه‌های شیلات و کشت فرامرزی و اصلاح روابط بانکی در چشم‌انداز روابط تجاری ایران با ازبکستان مورد توجه قرار گرفته است.

گفتنی است، عمده اقلام صادراتی ایران به ازبکستان شامل گرید‌های نساجی، ماشین‌های خرد کن، قیر نفت، پلی کلروفیل‌ها، سیمان، اسکلت و قطعات سازه فلزی، ماشین‌آلات کشاورزی، انواع مشعل، کاشی، پسته، گلخانه با تجهیزات کامل و دارو است.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/03/07  ساعت درج:١٥:٠٩  شماره خبر:٦٤٨٢  بازدید:1625

  نسخه چاپي


خروج