صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
مرز مهران-زرباطیه نقطه استراتژیک تعاملات تجاری ایران و عراق

 

 

رایزن بازرگانی ایران در عراق در حاشیه بازدید از مرز مهران- زرباطیه و ملاقات با مدیران هیئت‌های نظارت مرزی عراق گفت: سالانه 1 میلیون و 700 هزار  تن کالای صادراتی ایران به ارزش 800 میلیون دلار از این مرز صادر می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ناصر بهزاد در این خصوص گفت: سالانه 120 هزار کامیون  1 میلیون و 700 هزار  تن کالای صادراتی ایران به ارزش 800 میلیون دلار را از این مرز صادر ی‌کنند که بالاترین ارزش هر تن کالای صادراتی ایران به عراق است.

وی با اشاره به اینکه نظام تعرفه‌ای همسان در حال حاضر در این مرز اجرا می‌گردد. افزود: اخیرا تفاهم‌نامه‌ای بین استانداران شهرهای واسط و ایلام امضا شده که در صورت اجرایی شدن قطعاً رفع موانع موجود را به دنبال خواهد داشت.

بهزاد با تأکید بر لزوم افزایش ترخیص کاران عراق درمرز اظهار داشت: ایجاد پنجره واحد تجاری بصورت پایلوت، شروع مقدمات مطالعه ایجاد منطقه آزاد تجاری بین شهرهای واسط و ایلام، انتقال محل تخلیه کالا در نقطه صفر مرزی و جدا سازی راه ترانزیت از صادرات از جمله  محورهایی بود که مورد موافقت طرفین قرار گرفت .

گفتنی است، از محل درنظر گرفته شده برای بازارچه چنگوله-شهابی در  30 کیلومتری مهران بازدید شد و مقرر گردید در صورت تأمین اعتبارات لازم و صدور مجوزهای مورد نیاز نسبت به راه اندازی آن اقدام  شود. از مزیت‌های این بازارچه‌ می‌توان به کاهش 20 درصدی حجم ورودی‌ها به مهران و تعدیل بخشی از تجمعات کامیونی، بخصوص در ایامی نظیر اربعین، در مرز مهران اشاره کرد.

 

 

 

 تاریخ انتشار:1397/03/23  ساعت درج:٠٩:٠٦  شماره خبر:٦٥٦٥  بازدید:1327

  نسخه چاپي


خروج