صفحه اصلی > اخبار > آرشیو خبری سازمان .................  


 

 
تامین ۷.۵ میلیارد دلار ارز تخصیص یافته متقاضیان

 

 

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان توسعه تجارت ایران در نشست خبری گفت: از ۹.۷  میلیارد دلار ارز تخصیص یافته برای متقاضیان از ابتدای سال تاکنون ۷.۵ میلیارد دلار آن تامین شده است.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مجتبی خسروتاج در نشست خبری خود با اشاره به اینکه منابع ارزی ناشی از صادرات نفت خام برای واردات بخشی از کالاها از طریق سیستم بانکی در دستور کار است اظهار داشت: استفاده از منابع ارزی ناشی از صادرات فراورده های نفتی، پتروشیمی و اقلام معدنی فلزی که در سامانه نیما فروخته می شود از سیاست‌های دولت در خصوص تامین ارز کالاهای وارداتی است‌ و تأمین ارز واردات بخش دیگری از کالاها از طریق واگذاری اظهارنامه صادراتی کالاهای غیر به متقاضیان واردات گروهی که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد صادرات غیر عمده کشور را پوشش می دهد، در دستور کار دولت است.

خسروتاج با اشاره به اینکه ۹۵ درصد درآمد ارزی ناشی از صادرات کالاها باید در چرخه اقتصادی کشور به کار گرفته شود، گفت: واردات در مقابل صادرات، پرداخت بدهی ارزی خود، فروش ارز به بانکها و صرافی های مجاز و سپرده گذاری ارزی نزد بانکها ۴ روش برای بکارگیری ۹۵ درصد از درآمد ارزی ناشی از صادرات در چرخه اقتصادی کشور است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران ارزش برآوردی صادرات اقلامی که در سامانه نیما به فروش می رسد را امسال حدود ۳۰ میلیارد دلار برآورد کرد و افزود: در دوره های ۳ ماهه ممکن است به مقدار اقلام تحت پوشش سامانه نیما افزایش یابد به طوری که ۸۰ درصد صادرات غیر نفتی را شامل شود.

وی گفت: صادرات سایر اقلام که عمدتاً توسط بخش خصوصی انجام می شود از اقلام خرد و با ارزش صادراتی پایین است که در حال حاضر ضرورتی برای ورود به سیستم طراحی شده وجود ندارد و پیش بینی می شود که امسال صادرات این اقلام  بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار است که چنانچه سیاستهای تشویقی مناسبی به کار گرفته شود به ۲۰ میلیارد دلار نیز خواهد رسید.

خسروتاج در پایان افزود: با توجه به اینکه گمرکات کشور در چندین نوبت اعلام کرده است که تمامی خودروهای ترخیص شده حقوق ورودی را کاملا پرداخت کرده‌اند و مدل‌های وارد شده از انواعی بوده است که ضوابط فنی را دارا بوده‌اند و فقط سوال در صحیح یا غیر صحیح بودن ثبت سفارش آنها مطرح است، لذا، تخلف مقرراتی محرز است ولی اطلاق قاچاق به آن جای سوال است. به هر حال این تخلفات به دستگاه‌های نظارتی منعکس شده که رسیدگی و قضاوت خواهد شد.

 

 

 تاریخ انتشار:1397/03/23  ساعت درج:١٤:٣٦  شماره خبر:٦٥٨٠  بازدید:1430

  نسخه چاپي


خروج